Już po raz piąty w Szkole Podstawowej w Rasach odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem uczniowie, rodzice i nauczyciele wcielili się w rolę bohaterów polskich nowel. Spośród 8 tytułów zaproponowanych przez Parę Prezydencką – organizatorów akcji – na sali gimnastycznej w Rasach można było usłyszeć fragmenty utworów: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Dym” Marii Konopnickiej oraz „Katarynkę” Bolesława Prusa. W postać głównego bohatera tej ostatniej noweli – Tomasza- wcielił się Wójt Gminy Drużbice Pan Tomasz Głowacki.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.