Zapraszamy wszystkie mieszkanki gminy Drużbice w wieku 45-74 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały mammografii na bezpłatne badanie mammograficzne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Badanie wykonasz w mammobusie w dniu:
7 lutego 2025 – piątek (9-15)
obok Urzędu Gminy
Drużbice 77A.
Zapisz się na mammografię:
- pod numerem: 42 254 64 17
- przez Internet na stronie medica.org.pl.
Do rejestracji proszę przygotować nr PESEL oraz nr telefonu.
Informujemy, że na dzień 21 lutego 2025 roku w ramach tegorocznej Kwalifikacja Wojskowej wzywani będą mieszkańcy Gminy Drużbice. Obowiązek stawiennictwa dotyczy mężczyzn z rocznika podstawowego, tj. 2006 r. oraz mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie mają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja Wojskowa obejmuje również kobiety urodzone w latach 1998-2006, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończą studia/kursy związane ze służbą wojskową. Miejscem Kwalifikacji Wojskowej jest budynek Starostwa Powiatowego w Bełchatowie przy ulicy Pabianickiej 34.
Szczegółowe informacje dotyczące procedury oraz wymaganych dokumentów znajdują się w załączonym obwieszczeniu. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z Urzędem Gminy Drużbice.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.
Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu można składać już od 1 stycznia 2025 r.
Na czym polegają nowe zasady zbiegu uprawnień do świadczeń?
Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.
Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:
- osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
- pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna)
- nie zawarła nowego związku małżeńskiego.
Kiedy ustaje prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?
Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5.342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu.
W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:
- świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
- dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
- emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
- świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
- świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne.
W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.
Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?
Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej.
Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń można składać od 1 stycznia 2025 r.:
- osobiście,
- za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
- w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,
- w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?
Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.).
Wzory wniosków o rentę wdowią są dostępne na stronie internetowej KRUS i we wszystkich Placówkach Terenowych KRUS w województwie łódzkim.
UWAGA!
Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.).
Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu.
Od 1 stycznia 2025 roku zaczął obowiązywać zakaz wyrzucania tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane. To ważna zmiana wynikająca z unijnych przepisów, której celem jest ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania surowców.
Co zrobić z niepotrzebnymi tekstyliami?
- Są w dobrym stanie? Oddaj do specjalnych pojemników na odzież, tj. fundacje PCK, Caritas. Jeśli ubrania, firany, pościel czy inne tekstylia wciąż nadają się do użytku, warto wrzucić je do specjalnych pojemników przeznaczonych do zbiórki odzieży.
- Wśród popularnych rozwiązań znajdziemy również inicjatywy takie jak „Ekozwroty” – Usługa oferowana przez InPost pozwala łatwo przekazać niepotrzebne ubrania. Wystarczy zapakować rzeczy w paczkę i nadać ją w paczkomacie, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych.
- Przypominamy, iż odpady tekstylne, które nie nadają się do ponownego użytku, mieszkańcy gminy mogą dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) w każdy piątek w godzinach 9.00 – 17.00, pod adresem:
Drużbice-Kolonia 86, 97-403 Drużbice – na dotychczasowych zasadach.
Dlaczego to ważne?
Tekstylia rozkładają się bardzo powoli, a wiele z nich można przetworzyć lub ponownie wykorzystać. Dzięki odpowiedniej segregacji i świadomemu podejściu każdego z nas możemy ograniczyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i przyczynić się do ochrony środowiska.
30 grudnia 2024 roku na XII sesji radni Rady Gminy Drużbice jednogłośnie uchwalili budżet na 2025 rok. Wydatki zaplanowano na poziomie ponad 42 mln złotych, z czego na same inwestycje około 10 mln złotych.
Będzie to budżet odważny, i jak zwykle lwią jego część stanowić będą wydatki inwestycyjne, które w skali całego budżetu wynoszą około 25 % zaplanowanych wydatków – mówił Wójt Gminy Drużbice Tomasz Głowacki i dodał: - w 2025 roku znaczne środki finansowe przeznaczone będą na przebudowę oraz termomodernizację świetlic wiejskich w miejscowościach Suchcice, Rożniatowice, Podstoła, Chynów, Wdowin i Rawicz. Jak co roku duży nacisk zostanie położony także na gminną infrastrukturę drogową, nowych nawierzchni doczekają się m. in. drogi w miejscowościach Drużbice, Gręboszów, Rawicz – Podlas, Stoki, Wdowin oraz Drużbice – Kolonia.
13 grudnia 2024 roku w Urzędzie Gminy Drużbice odbyło się wręczenie aktu nadania stopnia zawodowego nauczyciela mianowanego – Pani Ewelinie Pstrokońskiej zatrudnionej w Szkole Podstawowej w Wadlewie, której organem prowadzącym jest Gmina Drużbice.
Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego wręczył Wójt Gminy Drużbice Pan Tomasz Głowacki, w towarzystwie swojego zastępcy Pani Doroty Augustyniak.
Serdecznie gratulujemy Pani Ewelinie uzyskanego stopnia awansu zawodowego oraz życzymy satysfakcji z pełnionej misji kształcenia i wychowania młodego pokolenia, pracy w twórczej atmosferze sprzyjającej podejmowaniu nowatorskich wyzwań oraz realizacji zawodowych planów.