Żniwa zakończone, a to znak że lato chyli się ku końcowi. Stojąc u progu jesieni, w niedzielę 26 sierpnia, rolnicy z Gminy Drużbice celebrowali jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu polskiej wsi – Święto Plonów. Tegoroczne Dożynki odbyły się na placu rekreacyjnym przy gminnej hali sportowej w Drużbicach.

Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona przez ks. Wojciecha Żelewskiego proboszcza parafii św. Rocha w Drużbicach – Kolonii oraz ks. Bogusława Karbownika proboszcza z Wadlewa, w intencji Rolników, w podziękowaniu za zebrane plony. Po mszy korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę „Suchcice i Okolice” udał się na główne miejsce uroczystości, gdzie nastąpiła część oficjalna. Zgodnie ze staropolskim obyczajem Gospodarze Dożynek - Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska oraz Przewodniczący Rady Gminy Drużbice Pan Jacek Walczyk, odebrali od przedstawicieli poszczególnych sołectw wieńce, a Starostowie Dożynek: Elżbieta Olejnik i Łukasz Pietras przekazali Gospodarzom dożynkowy chleb – symbol tegorocznych zbiorów.

Wzorem lat ubiegłych, Dożynki były okazją do podziękowania Rolnikom za ich całoroczny trud oraz wyróżnienia tych, którzy dzięki swoim dużym gospodarstwom rolnym przyczyniają się do rozwoju naszej gminy. Statuetki i listy gratulacyjne otrzymali: Jolanta i Grzegorz Bara, Grażyna i Ryszard Woch, Małgorzata i Piotr Michaś, Mateusz Soboń, Witold Granecki, Leszek Stefaniak, Robert i Dorota Dobroszczyk, Daniel Bara, Karol Wypych, Anna i Tomasz Sudra, Magdalena i Jarosław Dobiech, Edyta i Krzysztof Dobiech, Bartosz Kot, Sylwia i Radosław Chełmik, Adrian Święcicki, Jarosław Antczak. Podziękowania za promowanie Gminy Drużbice otrzymali również Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy z Wdowina – Mistrzowie konkursu AGROLIGA 2018, organizowanego przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a także Krzysztof Dobiech z Bukowia Górnego laureat tego konkursu. Za udział w XXV Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej podziękowania trafiły do Kamila Wojtasika ze Stefanowa i Bartłomieja Chendzlika z Drużbic - Kolonii.

Podczas części oficjalnej najzdolniejszym uczniom wręczono stypendia edukacyjne, które otrzymali: Karina Lubońska, Kinga Kuśmierz, Oliwia Krzysztofik, Szymon Śmigielski, Marta Piestrzyńska, Angelika Sadurska, Magda Wrzesiak, Amelia Rózga, Weronika Przerywacz, Kinga Staszek oraz Karolina Sadurska. Podczas tegorocznych Dożynek ogłoszono również wyniki konkursu na logo i hasło promujące Gminę Drużbice. Spośród 21 projektów, zwyciężył projekt Zofii Safinowskiej z Chynowa. Nowe logo, jak w zgłoszeniu pisze autorka, przedstawia wieżę kościoła, bociana oraz błękitny kształt. Wieża nawiązuje do górującego nad Drużbicami neogotyckiego kościoła p.w św Rocha, który jest charakterystycznym obiektem na terenie gminy. Błękitny kształt symbolizuje rzekę Grabię, której dolina kształtuje okoliczne tereny, zaś bocian już od dawna jest nieoficjalnym symbolem gminy. Ptaki te cieszą się dużą popularnością i sympatią wśród mieszkańców, a ich gniazda od dawna są częścią krajobrazu. Wieża kościoła oraz postać bociana tworzą literę „D” nawiązując do nazwy miejscowości, w której znajduje się siedziba gminy (Drużbice). Czerwień i błękit nawiązują do barw gminnej flagi. Nowe hasło promujące Gminę Drużbice to „Gmina wysokich lotów” - świetnie współgra ze zwycięskim logo, nawiązując do bociana. Ma również głębsze przesłanie. „Wysokie loty” świadczą o wysokim poziomie gminy i jej nieustającym rozwoju i otwarciu na świat.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: zespół AleBabki, Orkiestra Gminna „Suchcice i Okolice” oraz Dominika Góra. Tuż przed 18 rozpoczął się występ Darka Nowickiego i  grupy ABC a tuż po nim cygańskiego zespołu „Elena Rutkowska i cygańskie czary”. Gwiazdą wieczoru był zespół Maxel, który porwał publiczność do wspólnej zabawy.

Podczas trwania Dożynek mieszkańcy gminy i zaproszeni goście mogli spróbować także lokalnych potraw, które w tym roku przygotowały sołectwa: Chynów, Hucisko, Rawicz, Podstoła, Suchcice i po raz pierwszy dzięki zaangażowaniu Pani Dagmary Moczkowskiej wieś Zwierzyniec. Wieniec plotło 6 mieszkanek, a prym wiodła Pani Krystyna Ulatowska, Kamila Jędrzejek oraz Irena Izydorczyk.

Oprócz tego każdy mógł skorzystać z ofert stoisk promocyjnych i handlowych przygotowanych przez przedsiębiorstwa i instytucje.

Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych, były kolorowe dmuchańce, piłki wodne, bańki mydlane i wesołe miasteczko. Wioskę pszczelarską, w której można było poznać tajniki życia pszczół, przygotowali Państwo Alicja i Jan Majda z Drużbic - Kolonii oraz Sylwia i Zbigniew Świątkowscy ze Stefanowa. Pod budynkiem Urzędu Gminy od godziny 10 -17 Mobilne Centrum Osteoporozy przeprowadzało badania profilaktyczne pod kątem osteoporozy i wad słuchu.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie i wspaniałą zabawę!