gallery1

27 sierpnia na placu rekreacyjnym przy Gminnej Hali Sportowej w Drużbicach odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne 2017, które były okazją do wspólnego kultywowania pieknych tradycji oraz wspaniałej zabawy.

Tegoroczne dożynki w naszej gminie były szczególnym czasem, kiedy licznie przybyli rolnicy, mieszkańcy gminy oraz goście mogli już po raz 10 wspólnie świętować i bawić się, podsumowując jednocześnie udane zbiory, ale i miesiące ciężkiej pracy.

Święto plonów, czyli tradycyjne Dożynki rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji Rolników, dziękując im za pełną poświęcenia pracę i trud pracy na roli. Poświęcono również piękne wieńce, które zostały przygotowane przez sołectwa z terenu naszej gminy.

Po mszy korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Suchcice i Okolice udał się na główne miejsce uroczystości, gdzie nastąpiła część oficjalna. Zgodnie ze staropolskim obyczajem Gospodarze Dożynek- Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska oraz Przewodniczący Rady Gminy Drużbice Pan Jacek Walczyk odebrali od przedstawicieli poszczególnych sołectw wieńce, a Starostowwie Dożynek – Pani Monika Legędź i Pan Sylwester Wysocki przekazali Gospodarzom chleb – jako symbol tegorocznych zbiorów. Następnie Pani Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy i Starostami tegorocznych dożynek poczęstowali chlebem gości biorących udział w uroczystościach.

Dożynki były również okazją do nagrodzenia wyróżniających się Młodych Rolników. Statuetki „Wzorowy Rolnik” wraz z listem gratulacyjnym otrzymali: Pan Rafał Oset z Rawicza, Pan Marcin Cieślak z Wdowina – Kolonii, Pan Krzysztof Stępień z Wdowina, Pan Tomasz Jóźkiewicz z Pieńków Głupickich, Pan Tomasz Kucharski z Teofilowa, Pan Łukasz Dobiech z Bukowia Górnego, Państwo Sylwia i Radosław Chełmik z Brzezia i Pan Wojciech Książczyk ze Stoków.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: Dominika Góra – uczennica SP w Wadlewie, Beatka Jasak, która przeniosła nas swoim egzotycznym tańcem w świat arabskich rytmów, grupa taneczna z Gminnej Biblioteki Publicznej pod kierownictwem Pana Mateusza Szałańskiego, zespół „ Ale Babki” oraz Gminna Orkiestra Dęta „Suchcice i Okolice”.

O godzinie 19 rozpoczął się koncert duetu z zespołu „Cztery Struny Skrzypiec”, a zaraz po nim wystąpił zespół MIXTAPE z Łodzi, który rozgrzał publiczność do czerwoności, prezentując szeroki repertuar muzyki disco.

Tuż przed występem gwiazdy wieczoru nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o gminie, do którego można było zgłaszać się w trakcie trwania dożynek. Wyłoniono pięciu zwycięzców, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane z prywatnych pieniędzy przez Wójta Gminy Drużbice Panią Bożenę Zielińską.

Podczas uroczystości oblegane były również stoiska z regionalnymi potrawami serwowanymi przez sołectwa: Drużbice, Chynów, Podstoła, Rasy, Rożniatowice, Wdowin oraz Radę Parafialną. Były też wyśmienite miody z pasieki prowadzonej przez Państwa Majdów. Oprócz tego każdy mógł skorzystać z ofert stoisk promocyjnych i handlowych przygotowanych przez przedsiębiorstwa i instytucje. Niespodzianki przygotowano również dla najmłodszych mieszkańców Gminy Drużbice – były kolorowe dmuchańce i trampoliny.

Święto plonów było zatem znakomitą sposobnością do czerpania z bogatej tradycji rolniczej, dzięki której obecne pokolenia mogą rozwijać w sobie cenne wartości i postawy związane z szacunkiem do pracy, dbałością o przyrodę czy koniecznością współpracy dla dobra wspólnego.

Warto dodać, że na Dożynkach Powiatowych, które już 3 września w Klukach, Gminę Drużbice reprezentować będzie sołectwo Stefanów, które przygotuje stoisko gminne z lokalnymi potrawami, wieniec dożynkowy oraz weźmie udział w korowodzie dożynkowym.

Serdecznie dziekujemy za wsparcie i współpracę następujących firm:

 • Eko – Region Bełchatów
 • Centrum Elektryczne „Ania” Państwo Boguccy z Wielunia
 • Zakład Wędliniarski i Ubojnia Grzegorz Kępa
 • Firma Handlowo – Usługowa „Suflidowo”
 • Sklep Ireneusz Kmieciński
 • Usługi Transportowe Zdzisław Janczyk
 • Punk Apletczny „Twoje Zdrowie” Beata Kacprzyk
 • Bank Społdzielczy w Bełchatowie
 • „Kamo – Deweloper” Krystian Zasępa
 • PGM Bełchatów
 • Sprzedaż kruszywa Janusz Stus
 • Firma „Lear” z Bełchatowa