20 października – Światowy Dzień Osteoporozy

Osteoporoza to podstępna choroba, która bez objawów, „po cichu”, rozwija się latami. Osłabia i uszkadza strukturę kości przez co zwiększa się ich podatność na złamania.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) osteoporoza to drugi najważniejszy problem medyczny świata – tuż po chorobach układu krążenia. W głównej mierze narażone są na nią kobiety po 50. roku życia, choć coraz częściej schorzenie to dotyka mężczyzn. W Polsce, co roku, dochodzi do ponad 150 tys. nowych złamań w wyniku osteoporozy. Stanowią one piąte co do częstości przyczyny zgonów u osób powyżej 75 roku życia i jedną z głównych przyczyn poważnej niepełnosprawności. Zmniejszona masa kostna i/oraz nieprawidłowa struktura kości sprawia, że wystarczy się przewrócić, by doszło do poważnego złamania.

Już zaawansowana osteoporoza dotkliwie daje się we znaki. Objawami są m.in.:

  • nieprawidłowa postawa, a konkretnie wypchnięty do przodu brzuch,
  • bóle pleców i kości,
  • złamania kości w wyniku nawet niegroźnego upadku ( najczęściej nadgarstka i kości szyjki udowej).

By wygrać z osteoporozą warto już w młodości zapracować na mocny szkielet. Niezbędna jest aktywność fizyczna – najlepiej na świeżym powietrzu( np. tak popularny ostatnio nordic walking) , dieta bogata w wapń i witaminę D (niezbędne do budowy kości), a także regularne posiłki, spożywanie owoców i warzyw (5 porcji dziennie).

W wykryciu osteoporozy pomaga densytometria. To nieinwazyjne badanie polega na ocenie gęstości mineralnej tkanki kostnej. Prawidłowa interpretacja wyników badania pozwala określić czy już cierpimy na osteoporozę, czy występuje tylko nieznaczny spadek gęstości mineralnej kości.

Pamiętaj! Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.