Nawałnica, która przeszła nad naszą Gminą w ubiegły czwartek nad ranem największe szkody wyrządziła w Stefanowie i Suchcicach. Ucierpiało również domostwo w Hucisku. Na pomoc poszkodowanym zaraz po wichurze ruszyła Gmina, która wypłaciła zasiłki na remont dachów. Niestety, rządowe pieniądze nie trafiły do samorządów i Gmina we własnym zakresie udzieliła pomocy poszkodowanym.

Odpust w parafii św. Rocha w Drużbicach był doskonałą okazją do poświęcenia odnowionej, zabytkowej kapliczki przy kościele.

Uroczyste poświęcenie, którego dokonał biskup Władysław Ziółek było zwieńczeniem prac obejmujących: oczyszczenie powierzchni, odsalanie i odplamianie, klejenie uszkodzonych elementów, uzupełnienie ubytków, wykonanie izolacji przeciwilgociowej oraz hydrofobizacja obiektu.

Plakat - Dożynki Gminno Parafialne - Drużbice 2017

Wójt Gminy Drużbice Bożena Zielińska

zaprasza

na Dożynki Gminno - Parafialne

które odbędą się 27 sierpnia 2017 roku
na Placu Rekreacyjnym przy Hali Sportowej w Drużbicach

Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Bełchatowie oraz Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach muzycy działający przy Gminnej Bibliotece uświetnili swym występem obchody jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Żółkwi na Ukrainie oraz wzięli udział w procesji Bożego Ciała w tamtejszej parafii pw. św. Wawrzyńca. Orkiestra pod przewodnictwem kapelmistrza Mateusza Cieślaka dała koncert, prezentując różnorodny repertuar od pieśni religijnych po światowe szlagiery. W  programie ukraińskiego pobytu przewidziano także zwiedzanie Żółkwi i Lwowa.

8 sierpnia w siedzibie Urzędu Gminy w Drużbicach odbyło się spotkanie w sprawie organizacji Dożynek Gminnych 2017.

W spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska oraz przedstawiciele jednostek OSP z terenu naszej Gminy. Poinformowano o stanie zaawansowania przygotowań do święta oraz dokonano uzgodnień dotyczących bezpieczeństwa. Koordynator dożynek wraz z grupą porządkową udali się również na miejsce uroczystości celem określenia zadań podczas dożynek. Co roku w organizację angażują się druhowie z OSP – także i w tym roku ich pomoc będzie nieoceniona w kierowaniu ruchem, przygotowaniu parkingów i zabezpieczeniu miejsca wydarzenia.

Zapraszamy do wspólnej zabawy 27 sierpnia w Drużbicach!

Profilaktyka raka gruczołu krokowego

Informujemy, iż po raz kolejny na zlecenie Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, Przychodnia MegaMed w Bełchatowie realizuje bezpłatny Program Profilaktyki raka gruczołu krokowego. Program w całości jest finansowany ze środków Powiatu Bełchatowskiego i jest skierowany do mężczyzn w wieku 50-75 lat, zameldowanych na stałe na terenie Powiatu Bełchatowskiego, którzy nie brali udziału w I lub II edycji programu. Obejmuje on 2 etapy:

1. Badanie laboratoryjne – oznaczenie antygenu PSA (całkowitego oraz wolnego). W trakcie tej wizyty zostanie ustalony termin konsultacji urologicznej.
  2. Konsultacja urologiczna z badaniem „per rectum” oraz USG. Każdy uprawniony zobligowany jest do wykonania obu wyżej wymienionych badań.

Program trwa do 31.10.2017.

Trwają pracę konserwatorskie zabytkowej kamiennej kapliczki przydrożnej z XIX w. przy kościele parafialnym w Drużbicach. Warto dodać, że Gmina Drużbice przyznała parafii dotacje w kwocie 5.000,00 zł. właśnie na ten cel. Prace obejmują m.in. oczyszczenie powierzchni, odsalanie i odplamianie, klejenie uszkodzonych elementów, uzupełnienie ubytków, wykonanie izolacji przeciwilgociowej oraz hydrofobizacja obiektu.. Zaniechanie prac konserwatorskich doprowadziłoby do utarty wartości i bezpowrotnego zniszczenia zabytku.

Warto dodać, że Ksiądz tej parafii pozyskał dotacje z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 8.250,00 zł.