Jeśli bezskutecznie starasz się powiększyć rodzinę, jeśli chcesz stworzyć dom dla dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej – przyjdź do Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi lub Filii ROA w Piotrkowie Trybunalskim.
Pracownicy Ośrodka poinformują Cię o możliwościach zostania rodziną adopcyjną:
- zapoznają Cię z procedurą przygotowania kandydatów na przyszłych rodziców,
- poprzez rozmowy indywidualne z pedagogiem i psychologiem pomogą Ci ocenić swoje możliwości, zmierzyć się z obawami,
- szkolenie, w którym będziesz uczestniczyć, dostarczy wiedzy i umiejętności koniecznych dla poradzenia sobie w trudnej roli ojca, matki dziecka adoptowanego.
Służymy także wsparciem rodzicom, którzy przeżywają trudności związane z opieką nad dzieckiem i rozważają powierzenie dziecka czułej opiece rodzin adopcyjnych. Pomagamy w podjęciu najlepszej w danej sytuacji decyzji dotyczącej losów dziecka z uwzględnieniem m. in. naturalnych źródeł wsparcia w środowisku rodziny biologicznej, momentu życiowego w jakim kobieta obecnie znajduje się, jej przekonań, potrzeb. Udzielamy także informacji na temat samej procedury związanej z wyrażeniem zgody na adopcję oraz wspomagamy w sprawach formalnych z tym związanych (m. in. umówienie spotkania z sędzią, towarzyszenie podczas wizyty w sądzie, itp.).
Jeśli z jakichś powodów nie jesteś w stanie zaopiekować się dzieckiem, które niebawem się narodzi, powinnaś wiedzieć, że:
- Możesz bezpośrednio po urodzeniu pozostawić je w szpitalu./li>
- Poinformuj o tym personel szpitala.
- Pozostawienie dziecka w szpitalu bezpośrednio po urodzeniu nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.
- Pozostawienie dziecka w szpitalu nie jest ostateczną decyzją. Masz prawo podjąć decyzję o zabraniu dziecka do domu lub oddaniu go do adopcji.
- Decyzję o oddaniu dziecka do adopcji możesz podjąć w każdym czasie lecz nie wcześniej, niż po upływie 6 tygodni (42 dni) od daty urodzenia dziecka.
- Szpital to miejsce tylko przejściowego pobytu Twojego dziecka. Musisz liczyć się z tym, że na czas podejmowania decyzji Twoje dziecko zostanie umieszczone w rodzinie zastępczej lub w placówce.
- Nie obawiaj się tego, osoby tam zatrudnione zapewnią mu dobrą opiekę, a Ty, jeśli zechcesz, masz prawo je odwiedzać.
- Zgłoś się do ośrodka adopcyjnego. Na każdym etapie podejmowania decyzji możesz skorzystać z pomocy psychologicznej specjalistów tam zatrudnionych.
- Jeśli po upływie 6 tygodni Twoją decyzją będzie oddanie dziecka do adopcji, musisz zgłosić się do sądu rodzinnego i złożyć oświadczenie przed sędzią. W tym również pomogą Ci pracownicy ośrodka adopcyjnego.
- Jeśli jesteś osobą zamężną, w decyzji tej będzie musiał wziąć udział również Twój mąż.
- Ośrodek adopcyjny znajdzie nową rodzinę, która najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego dziecka. Pomoże mu w tym każda informacja, którą zechcesz przekazać o sobie i o swojej rodzinie.
- Pamiętaj, że Twoja decyzja, jakakolwiek będzie, nie podlega niczyjej ocenie.
Wszelkich informacji i porad udzielają pracownicy Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi i Filii ROA w Piotrkowie Trybunalskim osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty mailowej. W przypadku chęci nawiązania osobistego kontaktu przez osoby zainteresowane prosimy o wcześniejsze telefoniczne lub mailowe ustalenie terminu spotkania z psychologiem. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest również spotkanie pracownika z matką w jej miejscu zamieszkania.
Regionalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi
ul. Północna 27/29
91-420 Łódź
tel: 42 630 25 50 lub 630 25 56
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi
ul. 3 Maja 2
97-300 Piotrków Trybunalski
tel: 44 733 90 08
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.