Szanowni Mieszkańcy,

Porządek XXIX Sesji Rady Gminy Drużbice, która odbędzie się 22 maja 2026 r. o godz. 12.00 w Gminnym Centrum Kultury i Usług Społecznych w Drużbicach, przewiduje przedstawienie „Raportu o stanie Gminy Drużbice za 2025 rok”.

Zgodnie z art. 28aa ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2025 r., poz. 1153): „Wójt co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie gminy raport o stanie gminy”.

Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów, strategii, uchwał Rady oraz budżetu obywatelskiego.

Debata nad raportem

Zgodnie z art. 28aa ust. 4 ustawy, Rada Gminy rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia Wójtowi wotum zaufania. Debata nad raportem jest pierwszym punktem tej sesji.

W debacie mogą zabierać głos:

  • radni,
  • mieszkańcy gminy, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Zgłoszenia mieszkańców

Zgodnie z art. 28aa ust. 8 ustawy o samorządzie gminnym:

  • Mieszkaniec, który chce zabrać głos w debacie, składa pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 20 osób.
  • Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym sesję, na której przedstawiany jest raport.
  • Mieszkańcy dopuszczani są do głosu według kolejności zgłoszeń.
  • Liczba mieszkańców mogących zabrać głos wynosi 15, chyba że Rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.

Gdzie składać zgłoszenia?

Zgłoszenia mieszkańców chcących zabrać głos w debacie nad „Raportem o stanie Gminy Drużbice za 2025 rok” można składać w sekretariacie Urzędu Gminy Drużbice.

Załączniki:

Raport o Stanie Gminy Drużbice za 2025 rok

Obowiązek informacyjny dla uczestnika debaty nad raportem o stanie gminy

Zgłoszenie udziału w debacie