Gminne Dożynki 2021, które odbyły się 22 sierpnia, były wielkim świętem drużbickich rolników. Święto Plonów to czas, kiedy składane są podziękowania za ciężką pracę jaką przez cały rok wykonują rolnicy. Obchody dożynek rozpoczęły się od korowodu, który przeszedł przez pięknieudekorowane przez mieszkańców Hucisko. Barwny korowód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Suchcice i okolice”. O godz. 14.00 rozpoczęła się dziękczynna msza polowa odprawiona w intencji rolników i ich rodzin. Przewodniczył jej ks. Łukasz Szmit – Proboszcz Parafii św. Ignacego Loyoli w Suchcicach. Na zakończenie liturgii poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

Część oficjalną, swoim wystąpieniem, rozpoczęli Gospodarze Dożynek - Wójt Gminy Drużbice Tomasz Głowacki oraz Przewodnicząca Rady Gminy Sylwia Stelmach-Piątkowska, którzy w dalszej części uroczystości, wspólnie ze starostami Panią Agnieszką Kokosą i Panem Adamem Kowalskim, odebrali dożynkowe wieńce – tzw. plony – symbole tegorocznych zbiorów. Przepiękne wieńce i kosze z darami przygotowało 9 sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich z: Huciska, Chynowa, Drużbic, Kącika, Podstoły, Stefanowa, Wadlewa, Wdowina i Wdowina Kolonii oraz Zwierzyńca. O tło muzyczne podczas obrzędu przekazywania wieńców zadbał zespół Ale Babki. Następnie, starości dożynkowi Pani Agnieszka i Pan Adam przekazali bochen chleba i kwiaty włodarzom gminy. Ten piękny obrzęd to symbol pomyślnie zakończonych zbiorów.

Kolejnym punktem uroczystości było wyróżnienie rolników wskazanych przez sołtysów. Pamiątkowe dyplomy za wzorowe prowadzenie gospodarstw otrzymali: Dorota i Andrzej Gajda (sołectwo Brzezie), Dawid Ciupa (Bukowie Dolne), Ewelina i Dariusz Świerczyńscy (Chynów), Elżbieta i Mirosław Michalak, Jarosław Stefaniak (Gręboszów), Robert Grzejdziak (Hucisko), Piotr Kaszewski (Kącik), Marcin Kołodziej, Antoni Kołodziej (Kobyłki), Mariusz Książczyk, Jan Migdał (Nowa Wieś), Witold Granecki, Rafał Oset, Tomasz Szczepański, Robert Gajda (Rawicz), Aleksandra i Sławomir Grabowscy (Skrajne), Beata i Paweł Olejnik, Agnieszka i Tomasz Madejak (Stefanów), Jarosław Dobiech, Kamil Pietras (Suchcice),Piotr Robak, Teresa i Rafał Olkusz (Podstoła), Leszek Stefaniak, Anna Kociołek (Wadlew), Marcin Cieślak, Dariusz Woźniak (Wdowin Kolonia), Karolina i Krzysztof Stępień, Robert Chudzik (Wdowin). Za wspaniałą promocję Gminy Drużbice, nieustanny rozwój oraz innowacyjność w prowadzeniu swojej działalności, wyróżnienie od Wójta odebrali także Państwo Anna i Zbigniew Wojtasikowie oraz Maciej Dobiech reprezentujący Przedsiębiorstwo Agrex. Nagrodę oraz podziękowanie za promocję gminy Drużbice na wojewódzkim konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów” otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Zwierzyńcu.

Już jak co roku, podczas uroczystości, Wójt Gminy Drużbice, Przewodnicząca Rady Gminy oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego Pan Jarosław Śmigielski wręczyli stypendia edukacyjne dla uzdolnionych uczniów, które otrzymali: Amelia Rózga, Gabriela Radomiak, Zofia Radomiak, Szymon Kulik, Lena Kędzierska, Natalia Pabian, Kinga Staszek, Karol Miłkowski, Natalia Dymek, Marta Piestrzyńska, Karina Lubońska. Wyróżnienie otrzymała również Aleksandra Łuczyńska, która promuję gminę Drużbice na konkursach rangi powiatowej, wojewódzkiej a nawet ogólnopolskiej. Po wręczeniu podziękowań i listów gratulacyjnych dla rodziców uzdolnionych uczniów nastąpił obrzęd częstowania gości chlebem i miodem, a po nim przekazanie sierpa gospodarzom przyszłorocznych dożynek – sołectwu Chynów.

Po części oficjalnej swoje stoiska otworzyły Koła Gospodyń Wiejskich z: Chynowa, Podstoły, Rożniatowic, Suchcic, Stefanowa, Wadlewa i Zwierzyńca. Swoje kulinarne zdolności na stole degustacyjnym pokazali również organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Hucisko i Okolice. Pięknie udekorowane i suto zastawione stoły cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości, a wyśmienite potrawy znikały w mgnieniu oka. Goście mogli odwiedzić także stoiska przygotowane przez sponsorów, dowiedzieć się informacji na temat programu „Czyste Powietrze”, a nawet dokonać spisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Wiele atrakcji czekało również na najmłodszych uczestników dożynkowej zabawy.

Część artystyczną na scenie rozpoczęły nasze lokalne zespoły: Ale Babki oraz Orkiestra „Suchcice i okolice”. Następnie na scenie pojawiła się gwiazda muzyki disco polo – zespół Extazy. Kolejno w Hucisku zagrał zespół FolkBoys oraz gwiazda muzyki dance – Zespół Mega Dance. Jako gwiazda wieczoru, wystąpił zespół biesiadno-folkowy KOLIBEER. Kończąc Święto Plonów wszyscy zebrani tańczyli i bawili się na dyskotece pod chmurką.

Szczególne podziękowania należą się gospodarzom tegorocznych dożynek sołtysowi i mieszkańcom wsi Hucisko, którzy tak licznie zaangażowali się w przygotowanie miejscowości na gminną uroczystość.

Wielkie podziękowania kierujemy również do wszystkich sponsorów - również tych anonimowych - bez których tegoroczne Dożynki Gminne nie mogłyby się odbyć. A w tym roku sponsorami byli:

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, GPR Suflidowo, Bank Spółdzielczy w Bełchatowie, Firma Handlowo – Usługowa „Emi”, EKO CENTRUM, Janusz Stus – Sprzedaż Kruszywa, Centrum Ogrodnicze Katarzynka, Delikatesy Nasz Sklep Premium – Joanna i Konrad Grudzińscy, Firma Slogger, Stacja benzynowa „Moya”, Zakład Mechaniki Pojazdowej Rafał Sobaniec, Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy.

Wszystkim mieszkańcom Gminy Drużbice i gościom dziękujemy za tak liczny udział w tegorocznych dożynkach i wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok do Chynowa.