Każda kolejna wizyta Grupy Leszy na terenie Gminy Drużbice to mobilizacja coraz większej liczby wolontariuszy, którzy chcą zadbać o to, by okoliczne lasy stały się czystsze. Tym razem do tej pięknej inicjatywy przyłączyło się sołectwo Teresin. Na zaproszenie Pani sołtys i Radnej Rady Gminy Drużbice Krystyny Wardal akcja sprzątania odbyła się w niedzielę 11 października.

Wybrano piękny teren wokół zbiornika wodnego, który jak się okazało skrywał wiele dzikich wysypisk. Po zakończeniu sprzątania na wszystkich uczestników akcji czekał słodki poczęstunek, a spotkanie przerodziło się w mini festyn, który swoim występem uświetniła utalentowana Oliwia Krzysztofik.

Dla najmłodszych uczestników „Lesznej niedzieli” organizatorzy przygotowali pamiątkowe dyplomy oraz drobne gadżety od Wójta Gminy Drużbice Pana Tomasza Głowackiego, który objął patronat nad tym wydarzeniem i czynnie, wraz z córką włączył się w akcję. Słowa podziękowania należą się wszystkim uczestnikom niedzielnego spotkania, przede wszystkim za wspaniałą organizację i mobilizację.

- Za każdym razem gościnność i zaangażowanie mieszańców na akcjach sprzątania lasu w ramach Lesznej niedzieli mnie zaskakuje. Tak było i w Teresinie . To, w jaki sposób Pani Krysia przygotowała tę akcję i całe wydarzenie na pewno przejdzie do historii. W imieniu Leszy dziękuję również za prezent dla nas, a że zaskoczył nas totalnie nie zdążyliśmy z odpowiedzią... Już nad tym pracujemy – tak całe wydarzenie w Teresinie podsumował Leszek Salomon z Grupy Leszy.

Na zakończenie akcji Pani sołtys Krystyna Wardal nominowała do kolejnej akcji sołectwa: Kurnos I i Kurnos II.

Warto przypomnieć, że Grupa Leszy Bełchatów działa od 8 miesięcy. Przez ten czas Miłośnicy Czystych Lasów zorganizowali 27 akcji w terenie, w tym 25 akcji pod hasłem „Leszna Niedziela”, w wyniku których:

– wysprzątano ponad 517 ha lasów,

– zebrano i zabezpieczono utylizację ok. 104 m3 śmieci,

– usunięto niemal w stu procentach 3 wysypiska leśne,

– w ramach akcji Leszny Challenge w Rasach wysprzątano ok. 10 ha lasów (7m3 śmieci),

– w ramach akcji „Antywysypisko” wysprzątano do zera rozległe wysypisko oraz tereny leśne wokół (ok. 21 ha i 5 m3 śmieci).

W wyniku aktywności wolontariuszy Leszy stale wykrywane są nielegalne wysypiska śmieci na terenach leśnych. Ogółem udokumentowano i umieszczono na specjalnej mapie Leszy niespełna 160 wysypisk (w tym 3 już usunięte). Ponadto grupa wzięła udział w targach pt. „W harmonii z naturą”, gdzie propagowali swą społeczną działalność.

Dzięki ofiarności sympatyków, wsparciu wolontariuszy (podczas dotychczasowych akcji było ich około 200) i wygranemu projektowi na realizację minigrantu, Grupa Leszy Bełchatów pozyskała sprzęt i niezbędne akcesoria:

– wózki ogrodowe, termos, pojemnik na wodę, materiały reklamowe itp. (minigrant),

– przyczepę samochodową (zrzutka w mediach społecznościowych),

– niemal stały dopływ worków i rękawic.

- Wszystko to zawdzięczamy ofiarności naszych sympatyków i tytanicznej pracy wolontariuszy. Warto zauważyć, że osiągnęliśmy to jako grupa obywateli, pracując w swoim czasie wolnym i nierzadko przeznaczając własne środki. Nawet przy tak dużym zaangażowaniu mieszkańców, organizacji, samorządów i wolontariuszy, proces oczyszczania lasów z zalegających śmieci będzie trwał wiele lat, a i to pod warunkiem powstrzymania dalszego jego zaśmiecania (...) Dlatego nieustannie zachęcam: przyłączcie się do Leszy bądź wspierajcie naszą działalność. Zadanie, którego się podjęliśmy jest ogromne! - podkreśla Leszek Salomon.

Zdjęcia: FB Grupa Leszy Bełchatów