gallery1

Gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycyjnie już, rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny, którą w kościele parafialnym w  Drużbicach celebrował proboszcz ks. Paweł Sudowski. Przed mszą Wójt Gminy wraz z delegacją radnych, złożyła kwiaty przy obelisku lotników samolotu „Łoś” w Patoku oraz w Czarnym Lesie, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający miejsce zrzutu grupy dywersyjnej kapitana Arciszewskiego.

Punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy uczestnicy sumy odśpiewali hymn narodowy, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu!”. O piękną oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Suchcice i okolice” oraz zespół „Ale Babki”. Po mszy, aktorzy scen łódzkich, zaprezentowali publiczności montaż słowno- muzyczny pt. „Do kraju tego...” w reż. Agnieszki Battelli - założycielki Fundacji Imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego. Po spektaklu rozłożona została 50-cio metrowa, biało-czerwona flaga, którą mieszkańcy i zaproszeni goście przenieśli najpierw pod cmentarz parafialny, gdzie Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska i delegacje radnych złożyli kwiaty na grobach poległych żołnierzy, a następnie do hali sportowej przy ZSP w Drużbicach. Zanim rozpoczęła się część artystyczna, uczestnicy przemarszu wzięli udział w symbolicznym biegu „100 metrów na 100 - lecie niepodległości” (Plac Rekreacyjny), po którym rozpoczął się patriotyczny koncert orkiestry „Suchcice i okolice” oraz występ Dominiki Góry – uczennicy Szkoły Podstawowej w Wadlewie.

Po części artystycznej głos zabrała Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska:
(„...)dziękuję za tak liczną obecność podczas dzisiejszego święta. Cieszę się, że ta piękna tradycja wpisała się w kalendarz corocznych wydarzeń w Naszej Gminie. To pokazuje, że bez względu na poglądy, ponad podziałami potrafimy wspólnie działać i wspólnie świętować!”

Podczas tegorocznych obchodów, Wójt Gminy Drużbice Bożena Zielińska tak jak w  roku ubiegłym, wręczyła listy gratulacyjne oraz pamiątkowe odznaki „Dorosły Obywatel Gminy Drużbice” 18- latkom mieszkającym w naszej Gminie, a publiczność odśpiewała im gromkie sto lat! Upominki otrzymały też drużyny, które „ Na św. Marcina...” przygotowały wyśmienite potrawy z gęsiny : KGW Drużbice, KGW Podstoła, KGW Wadlew, Sołectwo Stefanów, Sołectwo Suchcice oraz Szkoła Podstawowa w Wadlewie. Dania rozeszły się w błyskawicznym tempie, podobnie jak rogaliki świętomarcińskie, które w tym roku upiekły gospodynie z Wadlewa.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i zaproszonym gościom za udział w uroczystościach!

Podziękowania należą się również sołtys Drużbice-Kolonii Pani Stanisławie Czeszek, która przygotowała i udekorowała grób poległych żołnierzy na cmentarzu w Drużbicach, a także Julicie i Aleksandrze Łuczyńskim, Wiktorii Świątkowskiej oraz Paniom z Drużbic i Wdowina za pomoc w przygotowaniu dekoracji.