Takiego najazdu we Wdowinie jeszcze nie było. Blisko 600 osób wzięło udział w otwarciu nowoczesnej chlewni. Inwestorzy – Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy – 9 i 10 listopada prezentowali nowoczesny budynek, do którego już na początku przyszłego roku przyjadą pierwsze świnie.

To, że producenci świń w Gminie Drużbice chcą się rozwijać pokazało otwarcie chlewni we Wdowinie. Na otwarciu byli hodowcy trzody chlewnej z całego województwa. Przybyło na nie przez dwa dni około 400 dorosłych, a także ok. 200 dzieci ze szkoły w Drużbicach. Wszyscy ciekawi nowoczesnych rozwiązań. Większość z bliższymi i dalszymi planami budowy bądź modernizacji własnych chlewni.

Państwo Łuczyńscy już niebawem zasiedlą ten budynek 120 lochami. Wówczas już nie będzie możliwe zaprezentowanie chlewni i zastosowanych w niej technologii. Dlatego już na początku listopada zaproszeni goście mogli zwiedzać i dyskutować nad nowoczesnymi rozwiązaniami, a pomogły w tym panele dyskusyjne i prezentacje prowadzone przez doświadczonych przedstawicieli firm zajmujących się tematyką hodowli trzody chlewnej.

Gospodarstwo Państwa Łuczyńskich specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej w cyklu otwartym, czyli sprzedażą prosiąt do dalszej hodowli oraz hodowlą tucznika. Chów odbywa się w 4 chlewniach, w których utrzymywane są lochy luźne, prośne, lochy z prosiętami oraz tuczniki.

W nowej chlewni stado 120 macior będzie pracowało w rytmie 3 – tygodniowym. Budynek posiada sektor loch prośnych, sektor krycia, 3 komory porodowe, 3 odchowalnie oraz sektor dla knura. Całość imponuje wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które ułatwią pracę i zwiększą efektywność.

Otwarcie było okazją do zaprezentowania dzieciom wykładów nt. bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym oraz podczas drogi do szkoły, które prowadzi policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie oraz przedstawiciel KRUS. Dorośli mogli spotkać się i wysłuchać wykładu prof. Zygmunta Pejsaka – cenionego lekarza weterynarii, a także zapoznać się z z ofertami firm wspomagających produkcję trzody chlewnej. Na wszystkich czekały upominki (kamizelki i opaski odblaskowe, gazetki "Super Świetlik", smycze, długopisy i notatniki) i pyszny poczęstunek.

W wydarzeniu wzięli udział: Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Pan Marek Mazur, Wicestarosta Powiatu Bełchatowskiego Pan Grzegorz Gryczka, Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska, Zastępca Dyrektora ŁODR Pan Marek Sarwa oraz Przedstawiciel Izy Rolniczej Województwa Łódzkiego Pan Piotr Kociołek.

Uroczystość była doskonałą okazją, aby wyrazić słowa uznania dla działalności gospodarstwa Państwa Łuczyńskich. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że działa i rozwija się właśnie w Gminie Drużbice. Zrealizowanie tej inwestycji jest powodem do dumy i satysfakcji dla władz samorządowych, a przede wszystkim dla samych właścicieli, którzy ciężką pracą i poświęceniem rozwijają swoje gospodarstwo. Wspomniane wydarzenie jest potwierdzeniem, iż ciężka praca, zaangażowanie i działanie ukierunkowane na osiągnięcie jasno określonego celu poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i umiejętność pozyskiwania funduszy zewnętrznych jest prawdziwym sposobem na sukces – mówi Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska.