Tradycyjnie już Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska zaprosiła mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości. Tegoroczne obchody kolejny raz połączone były z wydarzeniem pn. „Na świętego Marcina najlepsza gęsina” - a o tym, że najsmaczniejsza gęś drużbicka przekonali się wszyscy przybyli na uroczystość.

Przed mszą Wójt Gminy złożyła kwiaty przy obelisku lotników w Patoku oraz w Czarnym Lesie, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający miejsce zrzutu grupy dywersyjnej kapitana Arciszewskiego.

99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto o godzinie 14.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele św. Rocha w Drużbicach, którą odprawił ks. Wojciech Żelewski. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, aby na grobie Nieznanego Żołnierza złożyć kwiaty w hołdzie obrońcom naszej ojczyzny. Przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry „Suchcice i Okolice” pochód udał się w kierunku Gminnej Hali Sportowej w Drużbicach, gdzie nastąpiła kolejna część uroczystości.

Zgromadzonych gości powitała Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska, która w swej wypowiedzi podkreślała, że testamentem osób, które przez lata zaborów walczyły o niepodległą Ojczyznę, to nie żądanie pomników, kwiatów i apeli. Pamięć i oddanie czci bohaterom jest naszym obowiązkiem, ale sądzę, że dziś zależałoby im na czymś więcej. Nie musimy obecnie bić się z bronią w ręku i przelewać krwi dla tej ziemi. Zawalczmy natomiast dla naszej Ojczyzny inaczej: wzajemną życzliwością, solidarnością, zrozumieniem i uczciwą pracą. Tego wymagam od siebie i życzę Państwu. Będąc od kilku lat wójtem tej Gminy, wiem, że stać nas na to. Może w ten sposób uda nam się spłacić dług zaciągnięty u przeszłych pokoleń.

Następnie rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego. Wspólnie z publicznością zaśpiewali pieśni, które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności. Śpiewniki, które zostały wcześniej przygotowane i wręczone uczestnikom spotkania, sprawiły, że sobotnie święto było radosne i rozśpiewane.

W tym roku Wójt Gminy Drużbice wprowadziła nową tradycję honorowania mieszkańców gminy wkraczających w pełnoletność. Każdy, kto skończył lub skończy w 2017 roku 18 lat otrzymał list gratulacyjny i pamiątkową przypinkę „Dorosły Obywatel Gminy Drużbice”.

18 lat to magiczna data, do której wszyscy dążymy. Jest to najpiękniejszy czas młodości, radości i uniesień serca. To czas wielkich marzeń i wiary w ich spełnienie, plany i nadzieje na przyszłość. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że Gmina Drużbice jest miejscem, w którym jako młodzi ludzie chcecie mieszkać i realizować swoje marzenia. W tym szczególnym czasie proszę przyjąć życzenia pomyślności w realizacji zamierzeń. Niech obecność młodych ludzi w naszej gminie przyczyni się do jej rozwoju, a wyniki pracy będą najpiękniejszą wizytówką naszej małej ojczyzny – mówiła Wójt Gminy.

Na zakończenie oficjalnej części obyło się podsumowanie konkursu kulinarnego z gęsią w roli głównej. Potrawy przygotowane przez sołectwa, koła gospodyń oraz szkoły zachwycały smakiem i urodą, dlatego Wójt Gminy Drużbice postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom konkursu najwyższe, pierwsze miejsce i wręczyła laureatom nagrodę w postaci talonu. Do tegorocznego konkursu przystąpili: Sołectwo Chynów, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Huciska i Okolic, Koło Gospodyń Wiejskich w Podstole, Sołectwo Stefanów, Sołectwo Suchcice, ZSP w Drużbicach oraz SP w Wadlewie.

Po oficjalnych uroczystościach odbyła się degustacja dań z gęsiny oraz „rogalików drużbickich” wykonanych przez Panią Jagodę Grzejszczak „ Jagodową Babeczkę”.

Niewątpliwie tego dnia Drużbice były organizatorem najsmaczniejszych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a przygotowane przysmaki z gęsiny udowodniły, że nie przez przypadek gęś w towarzystwie św. Marcina widnieje w herbie Gminy Drużbice.

We wspólnym celebrowaniu tego wydarzenia uczestniczyli: asystent Wojewody Łódzkiego Pan Borys Strzelczyk, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Gminy.

Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy za rok, na setne obchody Święta Niepodległości.