gallery1

W piątek, 11 listopada w Gminie Drużbice odbyły się uroczyste obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, połączone z kulinarnym wydarzeniem pod nazwą „Na św. Marcina najlepsza gęsina”.

We wspólnym celebrowaniu tego wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni Goście oraz mieszkańcy Gminy. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 14.00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Rocha w Drużbicach, którą odprawił Proboszcz parafii – Ksiądz Wojciech Żelewski oraz ksiądz z Suchcic. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry „Suchcice i okolice” udali się na cmentarz parafialny, aby pod Pomnikiem Żołnierza złożyć kwiaty, a także zapalić znicze w hołdzie Obrońcom naszej Ojczyzny.

Po symbolicznym oddaniu czci poległym w imię Ojczyzny, spod cmentarza wyruszył pochód w kierunku hali sportowej przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Drużbicach, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości. Rozpoczęto ją od odśpiewania hymnu państwowego. Zgromadzonych gości powitała Wójt Gminy Drużbice i zarazem Gospodarz wydarzenia Pani Bożena Zielińska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę Narodowego Święta Niepodległości przypominając, że dla każdego Polaka jest to dzień szczególny, który skłania do wspominania chlubnych wydarzeń z historii narodu polskiego. Wspomniała również, że dzień 11 listopada to w Polsce nie tylko Święto Niepodległości, ale również dzień św. Marcina, kulinarnie kojarzący się z rogalami Marcińskimi oraz kultywowaniem pięknej staropolskiej tradycji jedzenia gęsiny.

– Gęś w towarzystwie św. biskupa Marcina widnieje w herbie naszej gminy. Poprzez organizację tego kulinarnego święta, chcemy przypominać o tym naszym mieszkańcom, zaszczepić w nich chęć sięgania do swoich korzeni i wspólnego kultywowania tego pięknego obyczaju – tłumaczyła Pani Wójt w swoim wystąpieniu.

Swoją obecnością zaszczyciła nas również Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pani Elżbieta Radziszewska, która skierowała do przybyłych krótkie przemówienie oraz wicestarosta Grzegorz Gryczka.

Kolejnym punktem programu był koncert Pana Mateusza Nagórskiego. Jest on wykonawcą piosenek Jacka Kaczmarskiego, twórcą muzyki do tekstów. Od ponad 10 lat występuje na scenie z własnym akompaniamentem gitarowym. Publiczność mogła usłyszeć utwory z różnych okresów twórczości legendarnego muzyka, które pomimo, że napisane kilkadziesiąt lat temu wciąż są aktualne. Nabierają szczególnie symbolicznej wymowy w kontekście naszej historii i walki o wolność.

Uroczystość była także okazją do wręczenia medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, które nadane zostały Jubilatom przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Wójt Gminy Drużbice Pani Bożeny Zielińskiej. W gronie Szanownych Jubilatów znaleźli się Państwo: Jadwiga i Jerzy Bartłomiejczykowie, Elżbieta i Julian Durajowie, Danuta i Ryszard Kazimierczakowie, Wanda i Józef Michalewscy oraz Zuzanna i Bogdan Tłoczek. Aktu deko-racji wraz z życzeniami dokonała Pani Wójt Bożena Zielińska wraz z Panią Poseł Elżbietą Radziszewska i Wicestarostą powiatu bełchatowskiego Panem Grzegorzem Gryczką. Po części oficjalnej nastąpiła część kulinarna wydarzenia, którą rozpoczął pokaz wyrobu rogali „po drużbicku” autorstwa Pani Jagody Grzejszczak – miłośniczki wypieków. Goście mogli poznać nie tylko tajniki wyrobu tych słodkości, ale również posłuchać legendy o chorej Dorocie Drużbickiej i lekarzu Marcinie, który wyleczył ją przepisem na rogale. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci, które niezwykle chętnie uczestniczyły w przygotowywaniu ciasta i dekorowaniu rogali.

Ostatnia część wydarzenia to pokaz kulinarny nawiązujący do przewodniego hasła uroczystości „Na św. Marcina najlepsza gęsina” (oczywiście ta drużbicka). W pokazie wzięło udział osiem drużyn reprezentujących kolejno: Sołectwo Rózniatowice, Sołectwo Chynów, Sołectwo Stefanów, Gminną Bibliotekę Publiczną w Drużbicach, Sołectwo Hucisko, Szkołę Pod-stawową w Wadlewie, Koło Gospodyń Wiejskich Podstoła oraz Koło Gospodyń Wiejskich Drużbice. Na stołach królowała gęś pod różna postacią. Gęś pieczona, półgęski wędzone, rolady, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka na gęsi-nie to tylko niektóre smakołyki, jakich można było spróbować na stoiskach z potrawami przy-gotowanymi przez Gospodynie z terenu naszej gminy. Na zakończenie pokazu Pani Wójt wręczyła każdej z drużyn statuetkę, nawiązując przy tym, że nie chodzi o rywalizację, ale o wspólne świętowanie i integrację mieszkańców gminy. Ponieważ projekt został dofinansowany przez Województwo Łódzkie w kwocie 5 tys. zł., gmina zagwarantowała zakup produktów dla każdej drużyny. Wszystkim Gospodyniom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu oraz trud włożony w przygotowanie tych wyśmienitych potraw.

Zmieniamy łódzkie

Na zakończenie wydarzenia wszyscy zainteresowani otrzymali słodką niespodziankę, Rogale Marcińskie po Drużbicku oraz niewielkie ulotki kulinarne (tzw. „przepiśniki”) w lnianym woreczku, w których można było znaleźć receptury na dania z gęsiny oraz autorski przepis Pani Jagody Grzejszczak na pyszne Rogale Marcińskie po Drużbicku.

Wszystkim przybyłym na uroczystość serdecznie dziękujemy.