Występy gwiazd i zespołów ludowych, pokazy policyjne, stoiska z lokalnymi smakołykami, a dla dzieci wesołe miasteczko. W niedzielę 4 września na placu przy świetlicy wiejskiej w Wadlewie, odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne 2016. Tradycyjne uroczystość i obrzędy wieńcowe rozpoczęły się o godz 13. Mszą Świętą w kościele p.w św. Floriana w Wadlewie, którą odprawiono w intencji wszystkich Rolników, dziękując im za ciężką pracę i codzienny trud.

Ks. prof. Janusz Lewandowicz z Łodzi, w swoim kazaniu zaznaczył, jak ważny w polskiej tradycji jest chleb- owoc rolniczego wysiłku.

Po mszy barwny korowód przemaszerował na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Zgodnie ze staropolskim obyczajem Gospodarze Dożynek- Starosta Bełchatowski Waldemar Wyczachowski i Wójt Gminy Drużbice Bożena Zielińska odebrali od przedstawicieli gmin wieńce- prawdziwe dzieła sztuki!- jak podkreślała w swoim wystąpieniu Pani Wójt. A Starostowie Dożynek- Pani Katarzyna Łuczyńska i Karol Wypych przekazali Gospodarzom chleb- jako symbol tegorocznych zbiorów.

Dożynki, jako zwieńczenie żniw i podsumowanie całorocznego trudu rolnika to doskonała okazja do tego, aby wyróżnić tych, dzięki którym korzystamy z płodów ziemi. W powiecie bełchatowskim wyróżnieni zostali: Szczepan Frączkowski(gm. Bełchatów), Aneta Tomczyk (m.Bełchatów), Aneta i Rafał Grzejdziak (gm. Bełchatów), Mieczysław Błaszczyk (gm. Bełchatów), Anna i Rafał Wysoccy (gm. Drużbice), Łukasz Sikora (gm. Drużbice), Barbara i Maciej Biesaga (gm. Zelów), Zbigniew Moszyński (gm. Rusiec), Jan Brzozowski (gm. Rusiec), Katarzyna Rzepkowska (gm. Szczerców), Krzysztof Pędziwiatr (g. Szczerców), Grzegorz Wysocki (gm. Kleszczów), Stanisław Cebula (gm. Kleszczów), Martyna i Łukasz Pawełoszek (gm. Kluki) oraz Anna i Mirosław Kurowscy (gm. Kluki).

Młodych rolników, którzy swoje życie związali z rolnictwem uhonorowała Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska. Statuetki wręczono: Leszkowi Stefaniakowi z Wadlewa, Mateuszowi Soboń z Wdowina - Kolonii, Robertowi Dobroszczykowi z Rożniatowic, Małgorzacie i Piotrowi Michaś z Gręboszowa, Danielowi Bara z Gręboszowa, Tomaszowi Młudzikowi z Wadlewa, Witoldowi Graneckiemu z Rawicza, Bartoszowi Kot ze Stoków-Marki, Tomaszowi Cieślikowi z Huciska, Michałowi Zielińskiemu ze Stefanowa, Jarosławowi Antczakowi ze Stefanowa, Katarzynie i Bogdanowi Łuczyńskim z Wdowina, Karolowi Wypychowi z Wadlewa oraz Mariuszowi Piekarskiemu z Wdowina – Kolonii.

Wójt Gminy Drużbice nagrodziła również Państwa Katarzynę i Bogdana Łuczyńskich oraz Danutę Soboń, za aktywne promowanie Gminy w licznych konkursach związanych z rolnictwem.

Po części oficjalnej na scenie pojawili się lokalni artyści, najpierw zespół „ Ale Babki” z Drużbic, następnie Orkiestra Suchcice i okolice oraz Reszelanie z Kętrzyna. Około godziny 17 rozpoczął się koncert Janusza Nastarowicza, a tuż po nim wystąpił Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. Publiczność bawiła się znakomicie! Na scenie zabrzmiały takie przeboje jak: „Oczy zielone”, „Tańcząca w deszczu” czy „Gwiazda”. Wyśmienity wieczór, we włoskim stylu, zakończył Alberto Amati- Włoch od 5 lat mieszkający w Polsce.

Tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne 2016 w Wadlewie, Patronatem Narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Swoją obecnością zaszczycili nas również parlamentarzyści, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, a także przedstawiciele miast i regionów partnerskich: powiatu Berchtesgaden w Bawarii, Rejonu Solecznickiego na Litwie, Powiatu Myślenickiego, Gminy Nowe Brzesko oraz Powiatu Słupskiego.